تبلیغات
این صفحه را به اشتراک بگذارید طرفداران کتاب - داستان ها چگونه نوشته می شوند؟

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

طرفداران کتاب
از جمله : آرتمیس فاول و دارن شان و دلتورا و سیپتیموس هیپ و نیروی اهریمنی اش و .....

سه شنبه 26 اردیبهشت 1391

داستان ها چگونه نوشته می شوند؟تابه حال دقت کرده اید که موجودات اغلب افسانه های اروپایی به هم شبیه هستند؟
موجوداتی که به عنوان اجنه می شناسیم و نظیر آنها را در کتاب هایی مثل آرتمیس فاول،ارباب حلقه ها،هری پاتر، بارتیموس و... وجود دارند و با نام های الف،گابلین،لپرکان،دورف،ترول،پیکسی و... شناخته می شوند.
اما واقعا این موجودات چه هستند و چرا تا این حد در بین رمان های اروپایی و خارجی طرفدار دارند و در کتاب ها و بازی ها ی گوناگون از آنها استفاده می شود؟و یا اینکه چرا این موجودات در برخی از داستان ها نقش های خوب و در برخی نقش منفی دارند؟و مهمتر از همه آیا سوژه ی دیگری جز اجنه وجود ندارد تا این همه نویسندگان خارجی به انواع و اقسام شکل ها از این موجودات در داستان ها  استفاده نکنند؟و چرا اغلب کتاب های بزرگ این موجودات و یا موجودات دیگر ی را در خود دارند؟
اگر بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم از دو جهت می توان به بررسی آن پرداخت:
قسمت اول حالت واقعی این موجودات و اینکه آیان این ها تنها ساخته و پرداخته ی ذهن نویسندگان است  و یا نویسندگان تا با اقتباسی چند از بین یک طوفان عظیم چند دانه شنی را الهام گرفتند و آن را در داستان وارد کرده اند!
در واقع باید گفت که این موجودات هم واقعی و هم غیر  واقعی اند در اصل نژاد  هایی به نام های الف و گابلین و ... وجود ندارد.و این موضوع به مصر باستان برمی گردد که جادوگران با فراخوان دادن به اجنه از آنها برای کار های گوناگون استفاده می کردند.اما این موضوع به عبارت دیگر مربوط به شیطان  است نام و یا اسم خاص شیطان همانطور که مستحضرید ابلیس است.
ابلیس درز لغت به  معنای کسی است که خود را به لباس های مختلف در می اورد و جادوگرانی که او را با هر لباس مختلفی که دیده اند از آن به عنوان نژاد جدید یاد کردند و روی انها اسامی مختلفی مانند الف و ترول و سایر اسامی دیگر گذاشته اند اما در اصل اینها نزاد های گوناگون نیستند بلکه صرفا تمامی آنها از نژاد جن هستند و همگی یک نژاد اند.
اما از آنجایی که موضوع مورد نظر در این وبلاگ این نیست هدف ما بررسی بخش داستانی یعنی بررسی از جهت داستانیه.
موجودات خیالی در اغلب داستان ها مورد استفاده قرار می گیرند اغلب آنها دارا یقدرت ها ی ماورایی و نیروی های خاص هستند.در واقع موجودی نیست که در داستان ها خیالی باشه ولی قدرت ماورایی نداشته باشه ما اصطلاحا به همشون جن می گیم اما موجوداتی که در داستان ها به شکل ماورا الطبیعه استفاده می شوند یا سایه هستند و یا ضد سایه یعنی یا در جناح خوب ها قرار دارند و یا در جناح بد ها.در تمام داستان ها موجودی به عنوان قدرتمند ترین موجود در هر جناح وجود دارد که از ان در جناح خوب ها تحت عنوان قهرمان (hero ) یا همون شخصیت اصلی و قهرمان داستان(معمولا شخصیت اصلی همون قدرتمندترین و یا تاثیر گذار ترین موجوده) و در جناح بد ها یا سایه تحت عنوان ضد قهرمان (anty hero)  نام می گیره.موجودی که در اکثر داستان ها از اون به عنوان نماینده و قدرتمندترین موجود در طرف مقبل نام برده میشه رو معمولا شیطان بزرگ و یا ارباب سایه ها نام می دهند (the lord of dark) در  اکثر داستان ها طرف سایه همیشه از نظر امکانات و قدرت در مرتبه ی بالاتری قرار داره اما در نهایت داستان جناح خوب همیشه پیروز میشه که نمونه اش رو می تونیم توی رمان های ارباب حلقه ها و یا دلتورا و بارتیموس و ... ببینیم.
در اکثر داستان ها جادو حرف اول  و اخر رو  می زنه (یعنی توی رمان های فنتزی معمولا این طوریه) سایه همیشه در همه ی موارد نظیر قدرت و ثروت ... بالاتر از جناح خوب هاست اما در یک مورد که معمولا یک شی خاصه و هر دو طرف دنبال اونن قدرت ها برابره این شی در داستان ها متفاوته و اغلب تمام در گیری داستان سر اونه مثل حلقه ارباب حلقه ها یا کمربند دلتورا در دلتورا و یا طلسم سمرقند بارتیموس و...
ادامه دارد...  

نظر من واقعا عالیه نظر شما چی؟