تبلیغات
این صفحه را به اشتراک بگذارید طرفداران کتاب - داستان ها چگونه نوشته می شوند؟قسمت دوم

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

طرفداران کتاب
از جمله : آرتمیس فاول و دارن شان و دلتورا و سیپتیموس هیپ و نیروی اهریمنی اش و .....

پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391

داستان ها چگونه نوشته می شوند؟قسمت دومدر مورد پایان داستان هم باید بگم که اکثر داستان ها یک نبرد پایانی و یا نهایی دارند که اصطلاحا آرماگدون (armagedon)توی این نبرد پایانی سرنوشت داستان مشخص میشه و کتاب آخرین برگ برنده اش رو رو می کنه البته اگر برگ برنده ای داشته باشه.
نمونه ی این نبرد های نهایی رو می تونیم توی خیلی از کتاب ها نظیر دلتورا و بارتیموس و آرتمیس فاول و هری پاتر و دیگر رمان ها ی فانتزی ببینیم.
کتاب ها معمولا دارای  یک شوک داستانی هستند هر چقدر تعداد شوک های داستانی بیشتر باشه مخاطب بیشتر جذب کتاب می شه.
یکی از معروف ترین شوک های داستانی که کاربرد بیشتری نسبت به بقیه داره رها کردن فصل در قسمت های حساس و نامشخص کردن انتهای اون سکانس داستانی تا قسمت بعدیه که نظیر اون رو می تونیم توی خیلی از کتاب ها ببینیم.
اما استفاده از یک شوک داستانی تکراری می تونه کتاب رو ضعیف کنه تا جایی که خواننده به وضوح می تونه  بقیه ی داستان رو حدس بزنه مثلا در مجموعه ی دلتورا نویسنده جنیفر رو خیلی از یک شوک خاص استفاده کرده تا جایی که وقتی به جلد های آخر نزدیک می شویم کاملا می تونیم این شوک رو احساس کنیم و این غیر منتظره نیست.میشه حدس زد که هر شخصیتی که اول جلد وارد کتاب میشه در اخر شخصیت ضد قهرمانه که خودش رو خوب نشون می ده و نویسنده فقط از تعدادی شخصیت ثابت استفاده می کنه مثلا شخصیت هایی مثل داین،رالف،کریستین، پاف و ... در کتاب هیچکدام از قبل حضور نداشتند بلکه اول جلد به انها پرداخته شده و در آخر داستان مشخص شده ضد قهرمان هستند.
یکی دیگر از شوک های داستانی که استفاده می شه سردر گم کردنه مخاطبه این نوع اگر درست استفاده نشه به کتاب صدماتجدی می زنه و خواننده رو از ادامه ی کتاب خسته و در نهایت منصرف می کنه که نمونه ی استفاده ی بدش رو می تونیم توی کتاب اشتهوذ نگهه نوشته ی آرمان آرین ببنیم.تازه در چند فصل اخر معنی و مفهوم نوشته هایی مشخص می شه که خواننده در چنیدین فصل اون ها رو خونده.
چه تضمینی وجود دارد تا خواننده به فصل آخر برسد کتاب هیچ رویه ای را برای درگیر کردن مخاطب با خود ندارد و همواره از پارادکسی احمقانه پیروی می کند!آیا مخاطب بیکار است؟
....
 

نظر من واقعا عالیه نظر شما چی؟