تبلیغات
این صفحه را به اشتراک بگذارید طرفداران کتاب - اخباری از سیپتیموس هیپ به نقل از سایت افق

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

طرفداران کتاب
از جمله : آرتمیس فاول و دارن شان و دلتورا و سیپتیموس هیپ و نیروی اهریمنی اش و .....

پنجشنبه 11 خرداد 1391
ن : مدیر وبلاگ نظرات ()

اخباری از سیپتیموس هیپ به نقل از سایت افقسایرن خبیث و سیپتیموس هیپ، در کتاب پنجم
روایتی از وفاداری، هیجان و استقامت

 


کتاب پنجم از مجموعه‌ی جذاب و پرفروش سیپتیموس هیپ، درست چند روز بعد از وقایع کتاب چهارم شروع می‌شود. بنابراین، بخش عمده‌ای از کتاب ارجاعاتی به رخدادهایی دارد که در کتاب قبلی پیوسته بودند. انجی سیج 59 ساله که مخاطبانش را خوب شناخته، آن‌ها را در تعلیقی لذت‌بخش از کتاب چهارم نگه داشته بود و اکنون در کتاب پنجم، داستانی هیجان‌انگیز و پرمخاطره را هم برای سیپتیموس و هم برای خوانندگان و تعقیب‌کنندگانش رقم می‌زند. همین هیجان و جدید بودن روایت‌های داستانی سیج است که از او نویسنده‌ای موفق و خلاق ساخته است. گرچه غنای داستانی و رئالیسم شخصیت‌‌پردازی‌ها نیز در موفقیت بی‌بدیل مجموعه‌ی سیپتیموس هیپ بی‌تاثیر نبوده است. جالب این‌که بسیاری از ویژگی‌ها و رخدادهایی که حواشی شخصیت‌های مختلف این مجموعه را گرفته، بعضا سرنخ‌هایی از زندگی و علایق شخصی نویسنده کتاب هم هستند، مثلا انجی سیج قایقی دارد که اسمش را گذاشته موریل؛ در کتاب جادو هم سالی مولین، قایقی به همین نام دارد.
سیج خودش را از داستان‌هایش جدا نمی‌داند، آن‌ها را از خودش می‌داند و می‌گوید نه برای شخصیت‌ها، که از طرف آن‌ها و به جایشان داستان می‌نویسد. بنابراین، هرگز نمی‌تواند از پایان کتاب‌هایش و روند داستانی‌اش مطمئن باشد؛ چراکه هر لحظه ممکن است یکی از شخصیت‌ها با یک تصمیم و انجام یک کار، تمام شالوده‌ی داستان را تغییر دهد، چرا که شخصیت‌های سیج هر کاری دلشان بخواهد می‌کنند و در مقاطع و لحظات سرنوشت‌ساز، خودشان تصمیم می‌گیرند نه نویسنده. بنابراین، وقتی در کتاب هفتم، هفت سال و یک روز آموزش و شاگردی سیپتیموس به پایان برسد، هیچ معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار خوانندگان مجموعه است. حداقل این‌که نویسنده نمی‌تواند در این باره به شما کمک کند؛ چون خودش هم هنوز مطمئن نیست.
کسانی که از طرفداران و دنبال‌کنندگان داستان‌های سیپتیموس هیپند، می‌دانند این داستان‌ها پیرامون زندگی پرفراز و نشیب خانواده‌ی هیپ می‌گردد. انجی سیج درباره‌ی این خانواده می‌گوید: «من پذیرش آشفته‌ی آن‌ها از زندگی را خیلی دوست دارم. خوشم می‌آید که آن‌ها به حرف روسایشان در صورتی که فکر کنند کارشان اشتباه است، گوش نمی‌کنند. اتفاقات مختلفی می‌افتد و زندگی برایشان مشکل می‌شود اما آن‌ها مثل بقیه‌ی آدم‌ها چندان اهل غرولند نیستند. آن‌ها دست به کار می‌شوند و مشکلشان را به بهترین نحو ممکن حل می‌کنند. حداقلش این است که تلاششان را می‌کنند. هیپ‌ها بقیه‌ی آدم‌ها و موجودات را با آغوش باز می‌پذیرند و اعتماد می‌کنند. فکر کنم دلیلش این است که خودشان واحد متحد خوبی هستند.» شرایط مختلف اعضای این خانواده را از هم دور می‌کند و به نظر می‌رسد سیج می‌خواسته نشان دهد اعضای خانواده علیرغم جدایی، همچنان می‌توانند به هم نزدیک باشند. روابط خانوادگی با پیش رفتن داستان‌ها در تمام کتاب‌های این مجموعه حضوری چشمگیر دارد. به‌طوری‌که می‌شود گفت این روابط هسته‌ی اصلی داستان را تشکیل می‌دهند.
در کتاب پنجم سیپتیموس با نیرویی شیطانی روبه‌رو می‌شود که نه تنها دوستانش را در بند کرده، بلکه قصد سرزمینش را کرده و می‌خواهد آن را برای همیشه نابود کند. این کتاب هم درست همان‌طور که انتظارش را داریم، پر است از نبردهای هیجان‌انگیز، ماجراهای غیرقابل‌پیش‌بینی، شخصیت‌های رازآلود و دمدمی، روایت داستانی مسحورکننده و قهرمان‌های بی‌پروا. شوخ‌طبعی مثال‌زدنی سیج در این کتاب هم کار خودش را کرده و وقت و بی‌وقت خواننده را به خنده می‌اندازد. کتاب پنجم به درد تمام آن‌هایی می‌خورد که حاضرند برای آخر هفته‌شان جز خواندن کتاب برنامه‌ای نداشته باشند. پیوستگی آشکار سایرن خبیث با سایر قسمت‌های مجموعه‌ی سیپتیموس هیپ نه تنها از جذابیت آن نکاسته، بلکه به قول شارلین تروسل، منتقد روزنامه‌ی واشنگتن‌پست، توفیق اجباری مراجعات گهگاه به بقیه‌ی کتاب‌های این مجموعه را هم برای خواننده به ارمغان آورده است.
سیج در این کتاب هم قلم جادویی‌اش را برای توصیف شخصیت‌ها به کار برده است؛ او با جادویی ماندگار حتی خبیث‌ترین شخصیت‌ها را هم وفادارانه توصیف می‌کند و تصویری روشن و رنگی از آن‌ها در ذهن خواننده حک می‌کند. گفتیم تصویر، یادمان آمد که کمپانی فیلم‌سازی وارنر برداردز حق فیلم‌نامه و ساخت فیلم مجموعه‌ی سیپتیموس هیپ را از انجی سیج خریده. همین روزهاست که از گوشه و کنار سروصدای ساخت فیلم و اسامی بازیگران آن را بشنویم.
 

نظر من واقعا عالیه نظر شما چی؟