تبلیغات
این صفحه را به اشتراک بگذارید طرفداران کتاب - نقدی بر کتاب شاهزاده پارس

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

طرفداران کتاب
از جمله : آرتمیس فاول و دارن شان و دلتورا و سیپتیموس هیپ و نیروی اهریمنی اش و .....

جمعه 19 خرداد 1391

نقدی بر کتاب شاهزاده پارسکتابی که چندی پیش با الهام گرفتن از داستان بازی شاهزاده ایرانی نوشته و  توسط نشر افق ترجمه شد دارای اشکالات و ایرادات اساسی و زیادی است تا جایی که ایده نو آورانه کتاب در میان سیل اشکالات و ایرادات کتاب محو و نابود می شود.
تنها نکته مثبت و نو اورانه وجود پایان های متفاوت و ابلهانه است.نویسنده کتاب حتی به خود زحمت نداده تا کمی در مورد تاریخ ایران باستان تحقیق کند و هر چرت و پرتی را که به ذهنش رسید و از هرجا که گیر آورد در داستان جا ندهد.
حشاشین ها یاassassins فرقه ای به رهبری حسن صباح بودند که در کوهستان الموت موضع گرفته و علیه دولت سلجوقی می جنگیدند در ترور مخالفان و رهبران حکومت از جمله خواجه نظام الملک و دو تن از پسرانش و با اختلاف نظر تاریخدانان ملکشاه و چندی دیگر از سران حکومت شلجوقی به دست این گروه ترور شدند.داستان کتاب در زمان پارس ها اتفاق می افتد حال آنکه اساس تشکیل فرقه حشاشین یا اسماعلیه اختلاف نظر بین جانشینی امام موسی کاظم یا اسماعیل فرزند امام صادق است.کتاب در حالی از این فرقه استفاده می کند که در این بعد زمانی اصلا اسلام وجود نداشته که دعوایی برسر امامت باشده که فرقه ای به وجود بیاید این گروه در زمان سلجوقیان یعنی چیزی حدود هزار سال بعد از تاریخی که کتاب قرار داده وجود خارجی داشتند.
کتاب احمقانه شهر الموت را وارد داستان کرده در واقع شهری به نام الموت وجود ندارد الموت نام کوهی است در نزدیکی ایالت کسپین یا قزوین امروزی که در آن دژ اسماعلیان قرار داشت حال در کتاب حشاشین ها یه اینجا حمله می کنند.نکته ی دیگر وجود نام حشاشین که به یک نفر یا شخص اطلاق می شود و مجموع آنها را حشیشیون گفته می شود در حالیکه کتاب حشاشین را اسم جمع و حشاشی را اسم ساده می خواند!
کتاب از نظر سلاح های موجود در داستان نیز دچار اشکالات اساسی است مثلا در یکی از قسمت ها سسو (نام یکی از شخصیت های داستان) کمربندی از گلوله های باروتی و اتش زا را از ا یک حشاشین گرفته و با پرتاب آن به سمت دشمن مانع پیشروی ان ها می شود کسی نیست بگوید که اصلا در زمان پارس ها ایرانیان باروت را می شناختند یا از این سلاح استفاده می کردند باروت اولین بار در زمان صفویان در ایران رواج یافت!
انتخاب های کتاب در بعضی موارد احمقانه است مثلا در یک قسمت از انتخاب های اولیه داستان اگر شما نبرد تن به تن با سرباز دشمن را انتخاب کنید سپاه شما شکست می خورد و از جنگ می گریزند ولی اگر ترجیح دهید فرار کنید سپاه شما پیروز می شوند!
یا در جای دیگر دوست قدیمی تان یوسف شما را نجات می دهد اما کمی بعد اگر انتخاب دیگری داشته باشید یوسف قصد کشتن شما را می کند.
در کتاب بعضی چیز ها به هیچ عنوان قابل تغییر نیست مثلا دو برادرتان در هر صورت و با هر انتخابی می میرند
کتاب ضعف ای زیاد و اشکالات فراوان دارد تا جایی که گردباد اشکالات و ضعف ها آنچنان طوفانی به پا می کند که سوژه ی زیبای کتاب را در خود می سوزاند
نمره نهایی:8.5
ارزش خرید:11
 

نظر من واقعا عالیه نظر شما چی؟