تبلیغات
این صفحه را به اشتراک بگذارید طرفداران کتاب - هری پاتر چیست؟

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

طرفداران کتاب
از جمله : آرتمیس فاول و دارن شان و دلتورا و سیپتیموس هیپ و نیروی اهریمنی اش و .....

چهارشنبه 14 تیر 1391

هری پاتر چیست؟دنیای فنتزی سرشار از نیرو های خیر و نیروهای شر است که پیوسته در داستان ها و رمان هاسرگذشت نبرد این دو گروه را بیان می کند.

داستان هری پاتر موجی را ایجاد کرد که حتی خود هری پاتر را نیز در آن غرق ساخت. در گیری مخالفان و موافقان هری پاتر  از کتاب اول تا به امروزه ادامه یافت این موضوع که دو جناح  همواره در صدد تخریب یکدیگر و اثبات بی گناهی یا گناهکاری هری پاتر بوده اند امری واضح است.مخالفان کتاب را شیطانی فریبنده و گمراه کننده می دانند و اما طرفداران هری پاتر آن را مظهر غلبه و پیروزی خیر بر شر و نبرد برای پاکی و درستی و صداقت دانسته اند.

هر چند هری پاتر ظاهری اغوا کننده و درون مایه ای قوی از دنیای فنتزی دارد اما آنچه مورد تردید است  اثبات نویسندگی رولینگ به عنوان نویسنده و خالق رویا های دنیای هری پاتر است.بسیاری از کتاب ها و اثر بزرگ مدت ها بعد و یا پس از مرگ نویسندگان انتشار و گسترش یافت و به شهرت رسید.اما هری پاتر با سرعتی باور نکردنی به این پیروزی رسید.که این خود حکم با ثباتی است که  رولینگ را از مقام نویسنده ی داستان پایین می کشد.که چگونه  شخصی که حتی تجربه نویسندگی قبلی نداشته و بدون هیچگونه سابقه و یا مدرک نویسندگی یک شبه راه صد ساله را طی کرده است؟

این می تواند ناشی از نقطه قوت نویسنده باشد اما چگونه است  که این نقطه قوت در این سن کشف شد؟چگونه است که بقیه آثار رولینگ به اندازه هری پاتر ندرخشید؟

سوال من از طرفداران و خوانندگان هری پاتر این است که  چند تن از شما پس از مطالعه هری پاتر اشتیاق به انجام جادوگری و کارهای ماورایی داشتید؟چند تن از شما مایل بودید هنر جادوگری را فرا بگیرید؟چند صد مد لباس از هری پاتر ایجاد شد؟چند ملیون نفر برای فراگیری هنر های جادوگری مدرسه هاگوارتز  اعلام آمادگی کردند؟

چگونه در میان سیل رمان های فانتزی با پتانسیل بالا و قدرتمند تنها هری پاتر فیلم شد؟چگونه است که حتی یک سال هم از چاپ جلد اولنگذشته بود هری پاتر مشهور و محبوب شد؟

آیا چنین جنجالی می تواند به تنهایی ساخته ی ذهن یک زن خانه دار باشد؟

دیدگاه های جادوگری و ماسونی نه فقط در فیلم ها که درکتاب های هری پاتر نیز وجود دارد.اینکه کوچکترین اشاره ای به دین و مذهب نمی شود کافی نیست؟ آیا نواده ای که مدتی پنهان شده ولی از طریق یاران خاصش با دیگران ارتباط می کند،کمی بعد از آن به طور کامل  از کنار قبر جدش ظهور می کند آنگاه یارانش را فرا می خواند و برای ایجاد صلح جهانی قیام می کند.

این تفاسیر شما را به یاد چه کسی می اندازد؟

مجموعه تفاسیر و اشکالات کتاب بسیار است.و به نظرم آنطور که می گویند هری پاتر کتاب بی نهایت فوق العاده ای نیست.

سوتی های بی شمار داستان که از عهده و حوصله  ی خواننده این پست خارج است بسیار است مثلا

در کتاب چهار دامبلور به هری در مورد آینه جادویی اش م گه من می تونم چیز هایی رو که قبلا دیدم رو به کمک اون دوباره ببینم در حالیکه وقتی هری وارد آینه می شه می تونه خود دامبلور رو هم ببینه.چطور یک نفر می تونه خودش رو ببینه؟

مگر این خاطرات دامبلور نیست؟پس باید از زاویه دید اون باشه!

 

آیا فقط با حذف کردن جمله ی آخر ولدومورت در شباهت با اما زمان قرار نمی گیرد؟آیا نام اما زمان م ح م د نوشته نمی شود؟

این شما را به یاد نام ولدومورت روی سنگ قبر ها و پرچم ها و نوشته ها نمی اندازد؟

آیا این که دامبلور در کتاب آخر همجنس باز خوانده می شود کافی نیست تا به نیت شوم نویسنده پی برده شود؟چرا؟ چرا؟ایا این را هم مخالفان هری پاتر گفته اند؟

این توجیح که شاید همجنسبازی از دیدگاه آنها  نا پسند نیست  مزخرف است.بعضی چیز ها عقلی اند هیچ توجیحی نیست هر کاری مجاز است!مثلا دروغ گفتن در هر فرهنگی ناپسند است  و در مورد این مسئله هم این  موضوع صدق می کند.

شباهت بی حد و مرز داستان کتاب به جنگ جهانی دوم نیز چیز غیر قابل انکاری است دوستانی که بر تاریخ جنگ جهانی دوم تسلط دارند می توانند با قرار دادن هری به جای آمریکا و دامبلور به جای انگلیس و ولدومورت به جای هیتلر در آلمان بسیاری از اتفاقات کتاب را پیش بینی کنند.

اما چرا هری پاتر مورد قبول نیست؟

موضوع این است که امکان ندارد تا شاهکار هری پاتر کار رولینگ باشد.هری پاتر به جرئت کار گروهی از افراد حرفه ای و زبردست است که در این صورت هنری نیست بر صاحب هنر!

 

ادامه دارد....
 

نظر من واقعا عالیه نظر شما چی؟